Рекорден брой участници - 221 ученици, от 20 училища на седем общини на област Кюстендил, ученици от Русе, Пловдив и Монтана, са се включили в тазгодишното издание на Областния ученически конкурс "В страната на справедливостта 2024 г.". Те участват с уникални рисунки, презентации, литературни произведения и специално създаден блог.
Един е загинал, а двама са ранени при инцидента с паднало скеле в сграда в София, други двама са прегледани и нямат физически наранявания, съобщи Центърът за спешна медицинска помощ-София.
По първоначални данни един от пострадалите е на 27 години и е с травма на гръбначния стълб и таза. Той е транспортиран в Университетската многопрофилна болница за активно лечение "Царица Йоанна – ИСУЛ". Друг мъж е с гръдна травма и дихателна недостатъчност в Университетската многопрофилна болница за активно лечение и спешна медицина "Н.И.Пирогов". Другите двама са на 38 и 59 години, те са прегледани, нямат физически наранявания и са оставени на място. Всички са от Кюстендил.
Мъж на 36 години, пострадал при инцидента, е починал, съобщиха по-рано днес от пресцентъра на болница "Св. Анна" в София.
От Центъра за спешна медицинска помощ – София съобщиха по-рано дне
„Диагностично-консултативният център – 1” (ДКЦ-1) в Ямбол търси доставчик на нова дигитална мамографска система с диагностична докторска работна станция, показва справка в официалния Регистър на обществените поръчки. Като мотив за възлагането се посочва изгоряла рентгенова тръба на единствения в лечебното заведение мамографски апарат.
Изгорялата тръба е подменена с друга срещу месечен наем, която обаче е „стара и с неизвестна предишна експлоатация”, се казва още в мотивите към поръчката.
Бъдещият изпълнител трябва да осигури доставката и монтажа на специализираната медицинска апаратура, да направи пускови изпитания, да проведе обучение на персонала, определен от медицинския център, както и да осигури гаранционна поддръжка на новата мамографска система. Прогнозната стойност на поръчката е 360 000 лева.
В последните две години „ДК
В Кнежа ще отбележат 81 години от обявяването на селището за град, съобщават от общинската администрация.
Тържествата ще започнат на 22 ноември с представление на „Шекспирова бъркотия“. Спектакълът ще бъде представен от детско-юношеската театрална група „Шрих“ с ръководител Павлина Субашова.
Празничният 23 ноември ще започне в храм „Св. Троица“ с тържествен водосвет. След това ще се състои церемония по издигане на знамената и шествие до паметника на загиналите във войните граждани на града, където ще бъдат положени венци и цветя.
Концерт с участието на вокалните групи, мажоретните състави и клуба по спортни танци към Народно читалище „Борба-1896“ ще бъде финалът на тържественото отбелязване на 81-ата годишнина от обявяването на Кнежа за град.
С Постановление 10 на Министерски съвет от 23 ноември 1943 г.,
Една от първите задачи на възстановителното правосъдие е да поправи стореното. Докато конвенционалното право следи за спазването на закона, възстановителното се опитва да възстанови справедливостта такава, каквато е според страните. То поставя в центъра човека, а не законите. Това обясни Елена Евстатиева, председател на Асоциацията за възстановително правосъдие. Асоциацията организира днес в София кръгла маса на тема „Обещанията на възстановителното правосъдие в един поляризиращ се свят“, която е в рамките на Международната седмица на възстановителното правосъдие.
Възстановителното правосъдие се опитва да се допита до жертвите какво според тях би трябвало да се случи след престъплението, за да могат те по-лесно да се възстановят, обясни Евстатиева. Често представата на жертвите за справедливост е различна от тази на закона, каза още тя.
Възстановително
Шофьорите са успели навреме да сменят гумите на колите си, няма много наказани водачи. Това каза пред журналисти инспектор Иво Биков от отдел “Пътна полиция” в Столичната дирекция на вътрешните работи (СДВР).
Той припомни, че в периода от 15 ноември до 1 март автомобилите трябва да са с гуми, съобразени със зимните условия. Дълбочината на грайфера трябва да е равна или по-голяма от 4 мм, уточни инспектор Биков. Той предупреди, че ако водачите управляват с износени гуми, глобата е 50 лв.
Според данните, представени от полицейския инспектор, за периода от 11 до 17 ноември на територията на София са станали 14 тежки пътнотранспортни произшествия, загинали са трима души. Леките пътни инцидента са 183. Наказаните водачи на пътя са 1683, от тях седем са си позволили да се качат след употреба на алкохол, а четирима – след употреба на наркотични вещества.
Награждаването на част от участниците беше днес в Съдебната палата в Кюстендил. Там беше подредена и благотворителна изложба, а със събраните средства ще бъде подпомогната благородна кауза, обясниха организаторите. Утре ще бъдат наградени и участници от Дупница и близките общини. Общо отличените участници са 39, днес бяха наградени 26 от тях.
Конкурсът е част от програмата "Съдебната власт - информиран избор и гражданско доверие. Отворени съдилища и прокуратури" за учебната 2024/2025 г. и се провежда със съдействието и подкрепата на Регионалното управление на образованието в Кюстендил и Висшия съдебен съвет. Мотото на конкурса през тази година е "Познавам и спазвам закона".
Благодаря за доверието, подкрепата и активността, каза председателят на Окръжният съд в Кюстендил съдия Пенка Братанова по време на откриването. Председателят на Районен съд – Кюстендил, съдия Чавдар Тодоров също поздрави гостите и посочи, че конкурсът е бил ценна обратна връзка, но и повод за родителите и учителите да поговорят с децата на темите - справедливост, закон и съдия.
Конкурсът "В страната на справедливостта" се организира за пета поредна година.
Годишна програма за развитие на читалищната дейност в общината ще обсъжда Общинският съвет в Минерални бани на свое десето редовно заседание днес. Това е една от осемте точки, залегнали в проекта за дневен ред на сесията, съобщи председателят на Общинския съвет Мехмед Лятиф.
Сред другите докладни са актуализация в поименния разчет за финансиране на капиталовите разходи за 2024 г. Общинските съветници ще дебатират и по план-сметка за дейност „Чистота“ за следващата 2025 година.
На гласуване ще бъдат подложени и процедури за откриване на концесии.
През първите девет месеца на 2024 година в отделението по неонатология на Университетска болница „Канев“ в Русе са се родили 104 недоносени бебета, което представлява 15% от всички новородени за този период. Това съобщи Стела Кръстева от отдел „Връзки с обществеността“ на лечебното заведение.
Тя уточни, че данните сочат малко увеличение спрямо предходни години, когато процентът е бил между 12 и 13.
Разпределението според теглото сочи, че под 1000 грама има пет бебета, между 1000 и 1500 грама са 12, между 1500-2000 грама – 25 и между 2000 и 2500 грама – 62 бебета.
Най-малкият герой на 2024 г. е бебе, родено с тегло 760 грама в 25-а гестационна седмица, което вече е на 4 месеца и си е у дома със семейството си, съобщи още Кръстева. Припомняме, че през месец юли пък беше отчетен сериозен ръст на раждаемостта в Русенско.
Сте
Изложба на сватбени облекла, аксесоари и фотографии под наименованието "От прабабата до правнучката", представиха в Брезник. Идеята за експозицията е дело на краеведа Аниела Асенова.
Сред показаните вещи, подредени във фоайето на местното читалище, можеше да се видят сватбени одежди, ръчно везани кърпички, подарявани в миналото по време на сватба, както и посуда. Интерес сред присъстващите предизвика и бахчата (сватбената пита), която обикновено се е правела от кума и се е дарявала от него на младоженеца. Този обреден хляб има дупка в средата, в която обикновено е поставяно малко борче или борово клонче, окичени с плодове и бонбони, за да е сладък животът на влюбените. Показан в изложбата бе и байрак (сватбеното знаме), с което до края на 60-те години в Граово се е водело хорото. Той се е държал от един от приятелите на жениха.
Авторката на изложбата коментира, че в нея
Товарните автомобили към момента преминават през граничния контролно-пропускателен пункт (ГКПП) "Лесово". Пропускането е възстановено малко след 01:00 часа тази нощ. Все още има 11 километра колона пред граничния пункт, тъй като обработката на "вход" и "изход" се извършва на ръчен режим, каза областният управител на Ямбол Николай Костадинов.
От снощи е създадена организация за спиране на камионите, движещи се към граничния пункт. Те изчакват на международния път I-7, в района на бившето летище край с. Тенево. В момента там има около 30 тежкотоварни автомобили, посочи Костадинов. По думите му се очаква в ранния следобед колоната да премине, тъй като от турска страна са уверили, че ще заработи автоматизираната система за обработка. Леките автомобили и автобуси преминават безпроблемно през граничния пункт.
Колони от тирове вчера се образуваха пред граничните пунктове "Капи
Завеждащият неврологичното отделение в Многопрофилната болница за активно лечение в Дулово д-р Бахадър Бекир е задържан по образувано следствено дело за нарушения, свързани с издаването на ТЕЛК решения. Информацията бе потвърдена от ръководителя на Окръжната прокуратура в Силистра Ивелин Чафаланов.
Той допълни, че полицейски служители са извършили претърсване в кабинета на лекаря, откъдето са иззели документи.
Бекир е задържан с мярка за неотклонение до 24 часа. Работата по случая продължава.